Menu
Maria Janion

Archiwum cyfrowe Marii Janion

Bracia Karamazow. Czy Smierdiakow jest bohaterem autonomicznym?

Myśl o zabójstwie tego starego Karamazowa, nie mówmy o ojcobójstwie, ale własnie o tym starym błaźnie, ona się pojawia już na pierwszych stronach tej powieści. Ich szlag wszystkich trafia od niego! “Lepiej by było żeby już stary zdechł” - myślą sobie. [..] Wielu z nas tak myśli niestety, na rozmaite sposoby.

W wykładzie prof. Marii Janion analizuje powieść Fiodora Dostojewskiego Bracia Karamazow (1879-1880). Badaczka zastanawia się nad kwestią autonomiczności bohaterów powieści Dostojewskiego, szczególną uwagę poświęca postaci Smierdiakowa, dla opisu którego posługuje się kategorią „zapatrzenia”, umieszczając ją w kontekście „natężonych stanów świadomości”.
Większą częścią nagrania jest dyskusja, w której porusza się kwestie dokonanej przez Dostojewskiego krytyki inteligencji rosyjskiej, która zabiła Boga i zamiast niego wprowadza pomysły zachodnie, wyradzające się na rosyjskiej glebie w koszmary podobne do Iwana Karamazowa. Dla Dostojewskiego jedyną nadzieją rosyjską jest lud, który w przeciwieństwie do inteligencji wierzy w Chrystusa. Dyskutanci zastanawiają się też, czy bohaterowie Braci Karamazow mają możliwość dokonywania wolnego wyboru.

Tytuł:
Bracia Karamazow. Czy Smierdiakow jest bohaterem autonomicznym?
Data nagrania:
1995-04-13
Referent/ka:
do ustalenia
Identyfikator nagrania:
10
Nazwa pliku w archiwum:
WYK_13041995_Dostojewski
Format nośnika cyfrowego:
audio/mpeg
Długość nagrania:
30:33
Nośnik oryginalny:
kaseta magnetofonowa
Prawa autorskie:
IBL PAN
Kolejne nagranie
Poprzednie nagranie